Zimowe Spotkanie Rodzinne w Dębowcu

Dębowiec 15.01.2022

15.01.2022 w sali parafialnej w Dębowcu odbyło się Zimowe Spotkanie Rodzinne. Uczestnikami spotkania byli rodzice z dziećmi z Simoradza i Dębowca, a jego celem było m.in. zachęcenie do aktywnego udziału w życiu parafialnym i nawiązanie z nimi bliższej relacji. Głównym punktem programu była prezentacja muzycznej opowieści o mocy wielkiej przyjaźni, którą przygotowali nasi parafianie: p. Anastazja Krehut z córką Zosią (pianino, flet poprzeczny) oraz p. Wiesław Kędzior z córką Otylką (recytacja). Przedstawili oni historię podróży dziewczynki Luny, która grą na flecie rozweselała i zmieniała napotkane na drodze zwierzątka. W chwili, kiedy to Luna potrzebowała pomocy, nowi przyjaciele zaoferowali swe wsparcie ratując ją i odnajdując jej flet.

Ta muzyczna opowieść jest potwierdzeniem prawd, które odnajdujemy na kartach biblii, że warto być dla siebie dobrym, serdecznym i pomocnym. Pan Bóg nas bardzo ukochał i uczy nas, abyśmy tą miłością dzielili się z innymi ludźmi. Wtedy też świat wokół nas z pewnością będzie piękniejszy. Forma przedstawienia była rodzajem edukacji dzieci poprzez muzykę.

Po opowieści był czas na wspólny śpiew z akompaniamentem gitary ks. Proboszcza. Następnie dzieci wzięły udział w quizie biblijnym przygotowanym przez p. Rajmunda Raszyka. W tym czasie rodzice udali się do innej sali, gdzie mogli porozmawiać na temat problemów z wychowaniem dzieci i zagrożeń, jakie niesie współczesny świat. Rodzice usłyszeli słowa zachęty do codziennej modlitwy o dzieci.
W ostatniej części spotkania posłuchaliśmy prelekcji mistrza pszczelarstwa p. Henryka Widlarza, który w ciekawy sposób opowiedział nam o życiu pszczół i powstawaniu miodu. Wprawdzie najmłodsze dzieci nie wytrwały do końca pokazu, ale te starsze mogły własnoręcznie zrobić świece z wosku pszczelego i wygrać nagrody w „pszczelim mini – konkursie”.

Pomysł spotkania powstał w mojej głowie, natomiast jego realizację wsparł prowadzący szkółki w Simoradzu (i zarazem kurator Filiału), p. Rajmund Raszyk, kurator Filiału w Dębowcu, p. Roman Kłoda i wszystkie aktywnie uczestniczące w programie osoby. Dziękuję im bardzo serdecznie za pomoc. Dziękuję rodzicom za udział i przyniesienie ciast oraz kanapek. Szczególne podziękowania kieruję do ks. Krzysztofa Śledzińskiego, państwa Bogusławy i Czesława Czyżów i pozostałych pomagających osób. To był dobry i błogosławiony czas!

Tekst: Agnieszka Borski
Zdjęcia: Wiesław Kędzior, ks. Alfred Borski