Kiermasz rzeczy używanych zorganizowany przez STE

Skoczów 27.08 – 2.09.2021

W ostatni piątek sierpnia w skoczowskiej parafii przebiegał pod hasłem pożegnania wakacji. Jeszcze przed wakacjami zaplanowano ostatni tzw. “Kulturalny Piątek” – czyli spotkanie w kościele, w czasie którego działo się coś, co z jednej strony wiązało się z kulturą, a z drugiej strony było powiązane z głoszeniem Ewangelii. Tym razem był to koncert zespołu “Daniel Band”, który zaprezentował pieśni ze swojego repertuaru. Ponadto z niewielkim przedstawieniem wystąpił Artur Fryda, który z rodzinnym zespołem zaprezentował “Książeczkę bez słów”.

Członkowie Skoczowskiego Towarzystwa Ewangelickiego postanowili skorzystać z okazji i w sali parafialnej zorganizowali Kiermasz Rzeczy Używanych. Idea tego przedsięwzięcia wzięła się z bardzo prostego przesłania: tak wiele mówi się o ekologii oraz o tym, aby zmniejszyć wysoką konsumpcję, która ma niebagatelny wpływ na nadmierne wytwarzanie zanieczyszczeń w czasie całego procesu produkcji odzieży. Dlatego bardzo cenne jest, gdy ubrania, obuwie i inne rzeczy podarowane przez parafian mogły otrzymać “drugie życie”. Być może niejednego jest stać na kupienie czegoś całkiem nowego do ubrania, ale na pewno o wiele bardziej szlachetne jest to, aby te nieraz całkiem nowe rzeczy mogły być o wiele dłużej wykorzystywane. Oprócz Kiermaszu przygotowano również jakieś małe “co nieco”, aby nie tylko można się było posilić, ale również mieć okazję do usiądnięcia przy jednym stole i porozmawiania.Poza tym spożywanie różnych pyszności pozwoliło nabrać sił tym, którzy byli z nami od samego początku Kiermaszu i pozostali do zakończenia koncertu.

Ważne przy tym jest to, że fundusz remontowy naszego kościoła w Skoczowie pozyskał niespełna tysiąc złotych, wiele rzeczy otrzymało swoje “drugie życie”, a kilka osób miało wiele frajdy przy wspólnym przedsięwzięciu. W tym właśnie celu STE zostało powołane i m.in. w ten sposób ma służyć.

Tekst: ks. Alfred Borski
Zdjęcia: Jan Chwastek, Wiesław Kędzior, ks. Alfred Borski