Międzywodzie 26.07.-5.08.2022
„A może z Panem Bogiem nad morze…? – pod takim hasłem odbył się w dniach od 26.07. – 5.08.2022 r. obóz dla dzieci i młodzieży organizowany przez Skoczowskie Towarzystwo Ewangelickie w Międzywodziu, na wyspie Wolin. W obozie wzięło udział maksymalnie 181 osób (kilka osób dojechało później, a kilka wyjechało wcześniej), w tym 47 dzieci w wieku od 7-12 lat i 107 młodzieży w wieku od 13-20 lat.
Dla zdecydowanej większości obóz tak naprawdę rozpoczynał się już 25 lipca późnym wieczorem. O godz. 22:00 trzy autobusy z floty p. Renaty Kobiela zabrały ze sobą 163 uczestników i podążyły w stronę Międzywodzia. Najtrudniejszym czasem dla części kadry, która przybyła dzień wcześniej na miejsce obozu (aby wszystko przygotować), był wtorkowy poranek (przed 6:30), gdy okazało się, że wszystkie autobusy przyjechały na miejsce ponad dwie godziny wcześniej, niż zaplanowano. Najpierw zakwaterowano dzieci, które zajmowały pokoje na pierwszym piętrze, potem dziewczyny – na drugim piętrze, a dopiero koło południa chłopców na 3 piętrze.
Wszyscy obozowicze byli podzieleni na 9 grup: 3 dla dzieci oraz 6 dla młodzieży. Grupy dla dzieci miały po dwóch opiekunów, a grupy dla młodzieży po jednym. To taki podstawowy podział, który umożliwiał zachowanie kontroli nad całością i zapewnienie przede wszystkim bezpieczeństwa (+ wymogi Kuratorium Oświaty) oraz dobrego programu i opieki duchowej, jak również dobrej zabawy i wypoczynku. W praktyce zaś często robiliśmy różne przetasowania, aby w jeszcze większym stopniu umożliwić wzajemne poznawanie się, jak również wykorzystać przygotowane atrakcje. Na porannym czasie z Biblią młodzież spotykała się w grupach 12-to osobowych, czyli po dwa pokoje. Ale były też sytuacje, gdy w czasie rozgrywek sportowych spotykały się dwie różne grupy, a na warsztaty były zapisy i każdy mógł wybrać to, co najbardziej go interesowało: budowanie latawców, wiązanie węzłów żeglarskich, wyplatanie bransoletek z paracordów, stringart, malowanie farbami akrylowymi, wykonywanie lampionów, artefakty z drewna i sznurka, artjournaling, pantomima.
Ponieważ jeden z autobusów (ma się rozumieć: z kierowcą) pozostał z nami na obozie, dlatego każdy uczestnik mógł wziąć udział w dwóch wycieczkach:
- do Świnoujścia: Fort Gerharda – służba wojskowa na wesoło, przeprawa promowa, rejs statkiem Princess, spacer główny deptakiem.
- do Wolińskiego Parku Narodowego: Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie, Wapnica – Jezioro Turkusowe, przejście na Wzgórze Zielonka, Bunkier – Muzeum Broni v3, Międzyzdroje – molo, Wzgórze Gosań – najwyższy klif na polskim wybrzeżu.
W trakcie obozu dzieci oczywiście miały inny program, niż młodzież. W pierwszym dniu obozu – po wykonaniu czterech specjalnych zadań – zostały pasowane na wilków morskich i zaproszone do udziału w przygotowanym dla nich programie „Wyspa skarbów”. Poszukiwanie prawdziwego Skarbu (zbawienie i szczęśliwe życie z Panem Bogiem w Niebie) wraz z marynarzami ze statku „Wyspa skarbów” (kadra) i szukanie odpowiedzi na pytanie, co trzeba zrobić, aby ten Skarb posiąść, było głównym celem codziennych zajęć biblijnych dla dzieci. Młodzież zaś skupiała się wokół programu przygotowanego przez Zbyszka Kłapę, pt. „Ważne pytanie”, czemu towarzyszyły prezentacje oraz specjalnie dobrane filmy.
Z pewnością na kilku stronach trudno jest opisać to, co wszyscy i każdy z nas z osobna mógł na obozie przeżyć i doświadczyć. Spotkanie z Bożym Słowem i z rówieśnikami w tak przepięknym miejscu, w ośrodku oddalonym tylko 250 m od morza. I do tego fantastyczna pogoda! Pokoje nie były wprawdzie klasy „Lux”, ale miały własne łazienki – co za cenę 1.100 zł za osobę z pewnością rekompensuje wszelkie niedogodności. A czasem wystarczy skupić się na tym, co się posiada.
Ze swej strony bardzo serdecznie dziękuję wszystkim Obozowiczom za współtworzenie tej wspaniałej atmosfery obozowej, zaś wszystkim Wychowawcom za podjęcie nie lada trudu w przygotowanie i przeprowadzenie tego niezwykłego obozu. Pamiętajcie, że tam w Międzywodziu byliście szczególnymi „Narzędziami” naszego Pana albo jego Siewcami. Zatem pamiętajcie: „Gdyż jak deszcz i śnieg spada z nieba i już tam nie wraca, a raczej zrasza ziemię i czyni ją urodzajną, tak iż porasta roślinnością i daje siewcy ziarno, a jedzącym chleb, tak jest z moim słowem, które wychodzi z moich ust: Nie wraca do mnie puste, lecz wykonuje moją wolę i spełnia pomyślnie to, z czym je wysłałem” (Iz 55,7-13).
Kierownik obozu w Międzywodziu – ks. dr Alfred Borski
Zdjęcia: Archiwum Obozu dla Dzieci i Młodzieży w Międzywodziu 2022