Akordeon dla Nataszy z Ukrainy

Skoczów, 6.10.2022

W połowie wrześnie na parafialnym funpage na FB zostało zamieszczone ogłoszenie o poszukiwaniu akordeonu dla Nataszy, która razem ze swoimi rodzicami oraz sześciorgiem rodzeństwa znalazła schronienie w pomieszczeniach PEA Skoczów. Kilka dni później chęć przekazania instrumentu zgłosiła p. Ewa Kononienko-Pawlas z Dębowca.

Rodzina Burlachenko w pośpiechu przed działaniami  wojennymi opuszczała swój dom. Do Skoczowa przyjechała starym Fordem Transitem, do którego zapakowali siebie (9 osób) oraz najbardziej potrzebne rzeczy. Akordeon, na którym uczyła się grać i ćwiczyła Natasza, musiał pozostać w domu. Aby umożliwić jej dalszą naukę na tym instrumencie, rozpoczęto poszukiwania – jak już było wspomniane – dosyć szybko zakończyły się całkowitym sukcesem: wspaniały instrument i to w dodatku nieopodal Skoczowa.

Przekazanie 80-basowego akordeonu firmy Weltmeister nastąpiło 6 października 2022 r. Państwo Ewa i Roman Pawlasowie przekazali go osobiście w tymczasowym mieszkaniu rodziny Burlachenko w skoczowskiej plebanii. Na razie instrument został wypożyczony, a ewentualna darowizna uzależniona będzie od postępów Nataszy w grze.

Państwu Pawlasom serdecznie dziękujemy za ten wspaniały gest solidarności oraz pomoc w tak nietypowej sprawie. Zaś Nataszy życzymy wytrwania w nauce i dużych postępów.

Tekst i zdjęcie: ks. Alfred Borski